Niniejszy tutorial mniej się będzie skupiał na technikaliach obsługi DAW-a (chociaż i tego trochę będzie, podobnie jak linki do tutoriali na YT czy ogólnym necie), bardziej na stworzeniu odpowiedniego zaplecza psychologicznego i teoretycznego. Z autopsji i po cudzych przypadkach wnoszę, że to tak naprawdę dużo ważniejsze.
Ta część tekstu jest przeznaczona przede wszystkim dla tych, którzy zaczynają od zera (albo prawie od zera). Inni mogą, jeżeli mają ochotę, poczekać na dalsze części.
|
Wizja artysty przedstawiająca twoją wizję robienia muzyki. |
Niewątpliwie wiele osób w pewnym momencie swojego życia odkrywa ambicje muzyczne. Może stymulus doprowadzający psychikę do tego dziwnego stanu to teledysk, w którym długowłosi faceci wymiatają na gitarach i śpiewają o kasie za nic i cyckach laskach za darmo. Może przeczytałeś jedną opowieść za dużo o życiu rockmena, który dopóki się nie zaćpał, to żył jak król (krainy stanowiącej mieszankę Somalii i Rzeczpospolitej za Sasa); może kusi cię perspektywa założenia peruki i przystawiania dużej trąbki do ucha. Może rodzice katowali cię Brahmsem, a ty dla buntu zacząłeś obsesyjnie wsłuchiwać się w subtelności Sex Pistols, a jako student stałeś się, czytelniku, jedną z dwudziestu chodzących na koncerty noise'owe osób w twoim mieście. A może, po prostu, twoją pasją jest granie albo śpiewanie, a w muzyce odnajdujesz siebie i swoją duszę. To też jest dobre wytłumaczenie, jesteś między przyjaciółmi i niczego nie musisz się wstydzić. Chociaż powinieneś.
Jeżeli odkryłeś, że znalazłeś się w takim położeniu, to pierwsze, co musisz zrobić, to uczciwie rozeznać się w swoim położeniu (sic!). Niektórzy z nas są na tyle fartowni, że edukację muzyczną w jakiejś tam formie mają zapewnioną przez rodziców. Niektórzy, mniej fartowni, edukacji nie mieli, ale mieli organki casio, małą gitarę - albo chociaż grali na flecie w podstawówce i plączą im się po głowie katusze, jak dziwna kobieta kazała przy pianinie buczeć bezsensowny zlepek sylab podczas gdy Rafał z czwartej ławki szeptał "reksiu, reksiu, reksiu". Najmniej fartowni są ci wśród nas, którzy nie mieli ani rodziców, ani organków, ani gry na flecie w podstawówce; musisz wiedzieć, że żadna z tych trzech sytuacji ani z góry nie skazuje cię na porażkę, ani nie predestynuje do sukcesu - ale im mniej miałeś styczności i wykształcenia muzycznego, tym więcej będziesz musiał włożyć ciężkiej pracy w to, co robisz. Nie, nie jesteś geniuszem, który odkryje nadzwyczajne pokłady talentu, które umożliwią ci zrobienie w minutę tego, co innym zajmie godzinę - tak ma tylko Hugh Laurie i ludzie z CSI. Jesteś człowiekiem zdyscyplinowanym i gotowym do ciężkiej pracy, albo nie. Jeżeli nie, to przygotuj się na to, że wszystko będzie ci się rozwlekało w czasie, a to sprawia, że łatwiej się poddać.
|
Przyjdzie moment, kiedy uświadomisz sobie, że wszystko to mógłbyś robić z przyjaciółmi. Których nie masz. |
Kolejne pytanie, które musisz sobie zadać, to czy rzeczywiście chcesz robić muzykę sam? Jeśli tak, to dlaczego? Wstyd, że inni cię zrypią bo jesteś do chrzanu to niedostatecznie dobra motywacja; jeżeli o to chodzi, to najpierw spróbuj pobawić się z innymi o podobnym poziomie zaawansowania i dopiero potem się zastanawiaj; doświadczenie i tak ci się przyda; czasu nie zmarnujesz.
Robienie muzyki samemu ma kilka przewag nad siedzeniem w grupach muzycznych. Masz absolutną swobodę, sam ustalasz czas na pracę i poziom wysiłku, który wkładasz w projekt, nikt nie krytykuje twoich pomysłów. Z drugiej strony: masz absolutną swobodę, sam ustalasz czas na pracę i poziom wysiłku i nikt nie krytykuje twoich pomysłów.
Każda z korzyści która płynie z działania samopas w tej konkretnej dziedzinie może zacząć szybko działać na twoją niekorzyść. Absolutna swoboda - super, ale nie jesteś Johnem Zornem i bardzo prawdopodobne jest, że brak kierunku cię przytłoczy i się pogubisz. Własny rytm pracy oznacza, że zamiast siedzieć w DAWie będziesz oglądał Sashę Grey dużo częściej, niż się do tego publicznie przyznasz. Brak krytyki oznacza, że ciągle będą umykały ci wtopy, które druga (albo i trzecia i czwarta) para uszu szybko by ci wytknęła. Największą niekorzyścią działania samemu jest ponad wszystko to, że dobrze dobrani członkowie zespołu wzajemnie się motywują do roboty; ciebie motywować może tylko mglista wizja sukcesów w przyszłości.
Czego właściwie potrzeba, żeby robić muzykę? Tego nie wiesz, i na dobrą sprawę nikt tego nie wie, więc na sam początek życzliwie doradzam wszelkie przekonania a propos posiadania talentu, kształtu talentu lub braku talentu wyrzucić na śmietnik. Sądzę, że każdy człowiek o umiarkowanie sprawnej umysłowości może robić muzykę; musi tylko mieć dużo dyscypliny i zdać sobie sprawę z własnych słabości. Taki słuch, przykładowo, który potocznie uważa się jako niezbędny do jakiejkolwiek działalności w tym kierunku, można zastąpić doskonałym zrozumieniem matematyki siedzącej w muzyce. Komponując z chorym uśmiechem swojego dżingla nie możesz zafałszować, jeżeli na wszystko spojrzysz z poziomu liczby; inna rzecz, że to nudne, a słuch bardzo dużo ułatwia - ale rzeczywiście nic cię nie powstrzymuje, a nawet jeżeli masz słuch absolutny, to matematyka i logika całego przedsięwzięcia i tak ci się bardzo przyda.
|
Tę książkę można podsumować jednym
zdaniem: "jeżeli chcesz coś osiągnąć,
musisz tego chcieć." |
Czego na pewno potrzeba, żeby robić muzykę, to chcieć robić muzykę. Jeżeli rzeczywiście się za muzykę zabierzesz, szybko się o tym przekonasz. Zdaje się, że część umuzykalnianych od dziecka omija ten etap, ale myślę, że to po prostu tak, że cała ta frustracja jest dla nich bardzo rozłożona w czasie. Jeżeli zaś zaczynasz od zera, to każdy kolejny dzień będzie katorgą. Pierwsze twoje kilka godzin z DAW-em (Digital Audio Workstation) będzie przepełnione samozachwytem nad materiałem, który zlepiłeś ze źle przyciętych sampli z twojego ulubionego kawałka albo paru ścieżek instrumentalnych marnej jakości. Potem niezawodnie przyjdzie upadek, w którym zorientujesz się, jak bardzo to, co zrobiłeś, jest chujowe; niezawodnie najdą cię też myśli, że może lepiej rzucić to wszystko w diabły i uniknąć dalszych kompromitacji. Popraw sobie humor tym, że jeszcze gorzej mają ci, którzy nigdy nie zrozumieją, że to, co robią jest chujowe. Nie poddawaj się. Przygotuj się na dni, tygodnie, miesiące, w których będziesz sam siebie, czytelniku, widział jako wściekłą sinusoidę będącą ucieleśnieniem nastrojów. To dobrze, bycie sinusoidą niewątpliwie nadaje ci bardziej muzycznego charakteru. Zaciśnij zęby i przyj dalej; po paru miesiącach przejdziesz tę małą selekcję i będziesz mógł zacząć właściwie pracować i na spokojnie cieszyć się z umiarkowanych sukcesów i uczyć się na błędach po to, żeby za jakiś czas zrobić coś naprawdę fajnego. Powinno być jasne, że poród boli.
Specyfika pracy w DAWie to nie tylko stosowanie efektów, podobnie jak Photoshop to nie tylko filtry z działu "artistic". W pierwszej kolejności to potężna psychologiczna batalia z samym sobą. Spójrzmy: przeciętny utwór współczesnej muzyki popularnej ma, dajmy na to (wysysam tę liczbę z palca na bieżąco), trzy i pół minuty. Okazuje się, że ty sam - sam! - musisz być tych minut kompozytorem i producentem, a jeżeli zamiast elektroniki pójdziesz w jakiś miks lub czysto instrumentalną, to też instrumentalistą, wokalistą i domorosłym inżynierem dźwięku; musisz być też przede wszystkim swoim własnym recenzentem. Za jakiś czas będziesz stanowił też swój własny pion marketingu.
W większości przypadków różne obowiązki przypadają na ekspertów znających swoje działki od podszewki, a ty jesteś amatorem we wszystkim; trzy i pół minuty to wbrew pozorom dużo, jeżeli ktoś poza życzliwymi kolegami ma tego z własnej woli słuchać. Jak możesz się domyślić jest to gotowa recepta na załamanie psychiczne, chyba, że masz emocjonalność księgowego ZUSu, albo w ogóle się nie przejmujesz. Jeżeli się w ogóle nie przejmujesz, to skąd pomysł, żeby robić muzykę? Zajmij się czymś pożytecznym, jak budowanie szkół czy mostów; zarabiaj pieniądze.
Podsumowując, jeżeli zaczynasz:
1) na samym starcie przygotuj się psychicznie do tego, co cię czeka (udręka, myśli samobójcze, jeżeli lubisz kawę to nadciśnienie, stany lękowe i ryzyko zawału)
2) odetchnij głęboko i uświadom sobie, że twoje porażki na starcie są czymś zupełnie naturalnym, i spotykają każdego (chociaż niewielu lubi o nich opowiadać). Szczególnie, jeżeli niewiele miałeś wcześniej kontaktu z muzyką od kuchni. Daj sobie czas, nie rób z siebie flagelanta.
W następnej kolejności są przygotowania sprzętowe. Pierwszą rzeczą, która powinna cię zainteresować jest jeszcze nie sam DAW, ale keyboard czy coś w tym guście, co możesz podpiąć do komputera przez MIDI albo USB. Jeżeli nie grałeś jeszcze na niczym instrumenty klawiszowe to bardzo dobry wybór na początek ze względu na bardzo przejrzyste rozłożenie dźwięków; jeżeli grasz już na jakimś innym instrumencie, to klawiatura i tak ci się przyda, bo to najwygodniejszy input, który pozwoli ci komfortowo komponować w midi i korzystać z wielu funkcji DAWa i wtyczek VST. Jeżeli nie bardzo czaisz czym jest midi albo VST, nie przejmuj się. Uwierz mi na słowo, że to ważne rzeczy. Ewentualnie, jeśliś taki nieufny, zapytaj Google'a.
|
Stereotypowy keyboard.
Zauważ, że ma więcej klawiszy niż WSAD. |
Pierwsza klawiatura (podobnie jak każdy pierwszy sprzęt) nie powinna być droga, chyba, że masz dzianych rodziców, jesteś na utrzymaniu bogatej żony/bogatego męża albo pracujesz w korpo. Przejrzyj allegro: w okolicach trzech-czterech stów powinieneś dostać coś spokojnie na dłuższy czas wystarczającego. Nie daj się wmanewrować w myśli, że potrzebujesz porządnego sprzętu; to tylko narzędzie prokrastynacji, a porządny sprzęt to będzie wisienka na torcie którą zjesz, jak już się upewnisz, że chcesz poważnie inwestować; dodatkowo to nie jest tak, że sprzęt gorszej kategorii oznacza, że czegoś tam nie będziesz w stanie zrobić. Będziesz, tylko więcej wysiłku ci to zajmie, poza tym do rzeczy do których faktycznie przydałoby ci się coś lepszego dojdziesz dopiero za jakiś czas. Teraz ważne, żeby zacząć. Na start lepiej wziąć coś z przynajmniej czterema oktawami, przy okazji można się na takich nauczyć grać. Wyobraź sobie minę znajomych, kiedy usiądziesz przy pianinie kolegi i z dumnym wyrazem twarzy uderzysz w akord - po to tylko, żeby uświadomić sobie, że nie wiesz co właściwie miałeś zagrać.
Dalej: przestudiuj swój komputer. Polecam minimalnie dwa, najlepiej cztery gigabajty RAMu i przyzwoity dwurdzeniowy procesor - dodatkowo stosunkowo szybki dysk twardy. Jeżeli cię nie stać, to teoretycznie będziesz w stanie pracować na czymś słabszym, ale z doświadczenia wiem, że to droga przez mękę. Do wyboru będziesz miał albo pracować na przestarzałym sofcie, albo znosić jak twój komputer się krztusi. Jedno i drugie jest do bani.
Potem rzecz najważniejsza, czyli karta dźwiękowa, potem pierwsze kroki z syntezatorami i zapisem MIDI, potem wreszcie DAW - ale o tym w następnej części.